تاریخچه سیمان مدلل

در سال ۱۳۸۳ گروه صنعتی مدلل با نظارت عالیه آقای جواد مدلل تصمیم به احداث کارخانه ی تولید سیمان خاکستری در فاصله ی ۱۲ کیلومتری جاده ی کرمانشاه  به اسلام آبادغرب تحت عنوان ” سیمان مدلل “ نمود تا ضمن پاسخگویی به نیازهای داخلی جوابگوی تقاضای رو به رشد کشورهای همسایه به خصوص کشور عراق نیز باشد. در اولین قدم بررسی های متعددی در خصوص مطالعات زمین و مواد خام به منظور یافتن محل دقیق کارخـــــانه انجام گرفت که در نهایت این کارخــــانه در زمینی به مساحت در حدود ۱۰۰ هکتار با فاصله ۲۰۰ متری از معادن اصلی احداث گردید.

”  کیفیت برتر محصولات وحفظ و توسعه پایدار زیست محیطی ” از همان ابتدا بعنوان خط مشی و چراغ راه انتخاب تجهیزات و فن آوری های مــورد نیاز و مبنای انتخاب تامین کنندگان خارجی و داخلی  قرار گرفت تا بتوان ضمن حفظ محیط زیست  محصولی با کیفیــت بالا که شایسته مشتریانمان باشد تولید وارائه نماییم. این کارخانه دارای دو خط تولید یکسان با ظرفیت تولید هر خط  ۳،۵۰۰  تن کلینکر در روز و در مجــــموع   ۷،۰۰۰  کلینکر می باشد .و قابلـیـت بـارگـیـری سیمان تا سقف ۱۰،۰۰۰  تن در روز بصورت فله  و پاکتی  را دارا می باشد .

کلنگ عملیات اجرایی این پروژه در آذرماه سال ۱۳۸۶ به زمین زده شد و بعد از ۳۶ ماه کار بی وقفه و درچهار چوب برنامه زمانبندی مصوب در آذرمــاه ۱۳۸۹ خط اول آن راه اندازی و در دی ماه همان سال نیز خط دوم به بهره برداری رسید .

معرفی دپارتمانها و تجهیزات کارخانه:

  • سنگ شکن

سنگ شکن این کارخانه  از نوع دو روتوره چکشی به ظرفیت خردایش ۱،۶۰۰ تن موادخام در ساعت می باشد که توسط شرکت (TKF) آلمان ساخته شده است  .

  • سالن اختلاط

وظیفه سالن اختلاط ذخیره و اختلاط مواد خردایش شده توسط سنگ شکن می باشد که سازه آن از نوع قوسی با ابعاد ( ۵۲۸ متر طول،۵۳.۵ متر عرض و۳۰ مترارتفاع از مرکز سالن میباشد ) که گنجایش ذخیره سازی ۱۲۰،۰۰۰ تن مواد خام  را در ۴ پایل دارا می باشد  تجهیـزات عمده بکار رفته در این ســـالن شامل یک دستگاه  ریزنــده (Stacker) با ظرفیت ۲،۰۰۰  تن در ساعت و دو دستگاه خراشنده (Reclaimer )  به ظرفیت هر یک  ۴۵۰ تن در ساعت بوده  که وظیفه خوراک رسانی به آسیابهای مواد را بر عهده دارد.

  • آسیابها وسیلوهای مواد

وظیفه اصلی آسیاب های مواد سایش نهایی موادخام با ویژگی های کیـفـی مورد نظر بوده که محصول تولیدی جهت هموژنیزه و ذخیره کردن وارد سیلوهای مواد  می شوند .آسیابهای این کارخانه از نـــــوع غلطــــــکی (Vertical Roller Mill ) ساخت شرکت پلی زیوس (Polysius) آلمان بوده که  ظرفیت تولید اسمی هر یک از آنها ۳۰۰ تن در ساعت می باشد.

  • دپارتمـان پخـت

شامل پیش گرمکن،کوره و کولر می باشد که پیش گرمکن های این کارخانه ینج سیکلونه  بهمراه پری کلساینر بوده که مواد پس از عبوراز سیکلون هاوکلسینه   شدن جهت پخت به درون کوره ها هدایت می شوند و درنهایت محصول تولیدی ” کلینکر “ جهت خنک شدن وارد گریت کولر می گردد لازم به ذکر است ظرفیت روزانه تولید هر یک از کوره ها معادل ۳،۵۰۰ کلینکر می باشد و طول و قطر داخلی هر یک از کوره ها به ترتیب معادل ۷۰ و ۴.۶ متر می باشد .که طراحی آن توسط شرکت پلی زیوس آلمان (Polysius) و ساخت اغلب تجهیزات در ایران و توسط پرسنل کارخانه سیمان سامان صورت پذیرفته است .

  • دپارتمان آسیاب سیمان 

 این کارخانه دارای سه دستگاه آسیاب سیمان گلوله ای با ظرفیت تولید هر یک ۱۶۰ تن در ساعت میباشدکه  توسط شرکت پلی زیوس (Polysius) آلمان ساخته شده که وظیفه آن ادغام و سایش نهایی کلینکر و گچ و تولید سیمان با بالاترین کیفیت به لحاظ دانه بندی می باشد.

  • سیلوهای بارگیری و بسته بندی

سیمان تولیدی توسط آسیاب های سیمان جهت ذخیره و بارگیری داخل سیلوهای سیمان ذخیره شده، که این کارخانه دارای ۴ سیلوی سیمان به گنجایش هر سیلو  ۱۲،۰۰۰ تن سیمان است. ۴ خط بارگیری فله به ظرفیت هر خط ۲۰۰ تن در ساعت و قسمت بسته بندی پاکتی نیز  شامل ۴ خط بارگیری بوده که توسط ۴ روتوپکر ساخت شرکت (Haver & Boecker) آلمان تغذیه می شوند.بانظارت عالیه